Projekt přímého sledování ledňáčků při hnízdění je dalším stupněm monitoringu, ochrany a zájmu o tento unikátní ptačí druh. Letité zkušenosti z pozorování životních projevů ledňáčků, doplněné péčí a úpravou hnízdních stěn včetně staveb umělých nor, připravily podmínky pro odbornou a citlivou realizaci.
Projekt táhne Libor Marčík ve spolupráci s ornitologem Jaroslavem Veselým (CHKO Český Kras), Danielem Sedláčkem (IT specialistou) a Petrem Smejkalem, který se pokušel dát výstupům projektu nějakou tvář.
V roce 2019 byla na potoce v Okrese Praha západ, ve svislé hlinité stěně po vývratu, zabudována umělá hnízdní komůrka. Nejprve však byla v délce 60 cm a úhlu 5° vyvrtána přístupová chodbička.
První zahnízdění ledňáčků proběhlo v měsících duben až květen 2020. Kompletní snůžka sedmi mladých byla ve stáří 14 dnů odborně okroužkována.
Úspěšné zahnízdění tak bylo impulzem k samotné realizaci projektu.
Pro předpokládané druhé hnízdění byla lokalita vybavena sledovacím zařízením. Dvě kamery (IP Zoneway), jedna pro dění na hnízdě, druhá pro monitoring na příletu do nory. Vzhledem k tomu, že se prostor nachází v lese bez možnosti připojení el. proudu, osadili jsme do koruny stromu fotovoltaický panel 240W. Ve voděodolné centrále pak baterie 100 Ah a elektronika. Pro bezdrátové připojení bylo naštěstí možno využít nedaleké místní Wi-Fi sítě. Kvalitní přenos signálu a jeho nepřetržitá veřejná online distribuce není zrovna jednoduchá a levná záležitost, stále se na zdokonalení pracuje. IP kamery využívají pro co možná nejmenší přenos dat velmi vysoké komprimace, která se negativně promítá na kvalitě obrazu.
Druhé úspěšné zahnízdění umožnilo prověřit podpůrné technické zázemí - napájení kamer, komunikaci a zpracování signálu. Zkušební provoz se však podařilo spustit až na konci hnízdění, kdy bylo mladým ledňáčkům 16 dnů. A tak první zatím neveřejný online přenos probíhal šest dnů. První dvě mláďata opustila noru ráno 24. července 2020, zbylých pět rovněž k ránu 25.
Máme v plánu sledovat lokalitu celoročně a pomocí detekce pohybu zaznamenávat přítomnost ptáků na lokalitě, případně v zimních měsících v komůrce.
Stěžejní online přenos bude mít smysl hlavně v období hnízdění (pokud jako letos zahnízdí dvakrát) v měsících březen – červenec. Krátké záznamy budou v sekci VIDEA.
Zapnutí přenosu obou kamer ve zbylém období je z 99% jednotvárným nudným pohledem na lokalitu, kde případnou akci pro statistiku eviduje administrátorovi detekce pohybu. I z tohoto období se v sekci VIDEA objeví záznamy. Zda budou kamery v hluchém období zapnuty online pro veřejnost ještě zvažujeme.
Postřehy z prvního přenosu
Známou skutečností je například to, že mláďata pro vykonání potřeby nacouvávají do chodbičky. Na hnízdě pak převažovala rotace mláďat proti směru hodinových ručiček s tím, že nejvýhodnější pozici u vchodu do komůrky pro příjem potravy si vydobylo vždy nejaktivnější/nejhladovější mládě. Sytá mláďata trávila v pozadí. V našem záznamu se ukázalo, že jsou mláďata ve stáří od 18 dnů krmena rodiči pouze v chodbičce (pro náš přenos trochu škoda). Za zajímavý poznatek je možné považovat, že hlasité, takřka soustavné žadonění o potravu, provádí pouze nejaktivnější přední mládě. Objeví-li se však v chodbičce rodič s rybou, nastane pozdvižení. Krmení probíhalo od rozednění do soumraku a v průměru dostalo každé mládě čtyři rybky za den. V našem případě, podle venkovní kamery, se na krmení až do posledních dnů podíleli oba rodiče (nebývá to však pravidlem). Krásný pohled je na spící ledňáčky propletené do jednoho velkého chumlu. I v průběhu noci se jedinci vrtí a pošťuchují. Pozoruhodné je, že při nesčetných atacích zobáky nepřijdou mladí k úrazu, především o oči). Hezký okamžik nastal, když se 24. června po páté ranní odhodlal opustit komůrku a noru první odvážlivec. Ostatní v tu ránu zkoprněli a nedutaje se schoulili k boční stěně komůrky. První den opustili noru pouze dva ledňáčci. Staří ptáci zbylá mláďata celý den dále krmili aniž by je ven lákali na přinesenou rybičku. Následující ráno opustilo noru po šesté hodině zbylých pět mláďat. Ze sedmi vylétnuvších dokázal pouze jeden přistát na kořenu před vletovým otvorem, ostatní žuchli dolů mimo dohled kamery. První kontakt v podobě koupele a pobytu na vodní hladině je pro mláďata běžná věc. Bez problémů se dostanou na příhodnou větev či pevninu. Na otevřeném prostoru se dlouze nezdržují, staří je z nebezpečného místa brzy atakem vyženou do bezpečnějšího mlází.
-LM-